ورود و ثبت نام

دیجیتال مارکتینگ و تکنیک‌های بازریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال

گسترش روزافزون اینترنت باعث شده است که همه مردم روزانه ساعات بسیاری از زندگی خود را در فضای اینترنت بگذرانند. همین مسئله سبب شده است که تقریبا تمامی کارهای خود از قبیل خرید کالا و محصول مورد نیاز خود را هم از طریق اینترنت انجام دهند؛ بنابراین بازاریابی آفلاین دیگر تاثیرگذاری سابق را ندارد و این بازاریابی دیجیتال است که حرف اول را در زمینه جذب بازار هدف می زند و در واقع استراتژی بازاریابی دستخوش تغییراتی شده است.

بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

از مهم ترین شیوه های بازاریابی دیجیتال، سئوی کلمات کلیدی است. سئو یا بهینه سازی سایت برای موتور جستجو، مجموعه روش ها و تکنیک هایی است که باعث بهبود رتبه سایت (یا یک صفحه خاص سایت) در صفحه نتایج جستجوی گوگل می‌شود.

هدف سئو کسب رتبه های بالا در نتایج جستجوی گوگل می‌باشد تا به این ترتیب باعث دیده شدن بیش تر شرکت و مجموعه شما شود.

هر چقدر رتبه سایت بهتر شود، میزان دیده شدن آن افزایش یافته و در نتیجه ترافیک آن افزایش می‌یابد.

رویکرد عمومی در سئو این است که برای هر صفحه یک کلیدواژه خاص در نظر گرفته می‌شود. سپس تلاش می‌شود که از سایر وب سایت های مرتبط لینک هایی به آن مقاله ایجاد شود.

روش گوگل برای رتبه بندی و بهبود رتبه سایت ثابت نیست و در طول زمان بارها و بارها تغییر پیدا کرده است. با هر آپدیت و هر تغییر، برخی وب سایت ها پایین تر رفته و بعضی ها بالا می‌روند.

با گسترش شبکه های اجتماعی و استفاده عمومی از آن‌ها، گوگل فاکتورهای مربوط به شبکه های اجتماعی را نیز در الگوریتم خود وارد کرده است.

بنابراین میزان درگیری مخاطبان شبکه های اجتماعی نیز بر روی رتبه سایت شما تاثیر گذار خواهد بود

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا  شیوه ای از بازاریابی است در آن سعی در ارائه محتوایی است که بتواند با پایین ترین و مناسب ترین کلمات مطلوبترین و ژرفترین تأثیر را بر مخاطبان گذاشته و از راه  کانال های ارتباط جمعی کاربران به انتشار این محتوا بپردازند و مشتریان را به سمت وب سایت شما سوق دهند. در واقع هدف از بازاریابی محتوا، جذب کردن مخاطبان تعریف شده و حفظ آن ها و تعامل با آن هاست.

 محتوای ارائه شده در بازاریابی محتوا ارائه شده می تواند در فرمت مختلفی چون اخبار و تحلیل آن، ویدیو، کتاب الکترونیکی، راهنما، اینفوگرافیک، پرسش ها و پاسخ ها، مقاله ها و تصاویر و … تولید و منتشر شود.

سه فاکتور اصلی در بازاریابی محتوا وجود دارد شامل استراتژی محتوا، تولید محتوا و انتشار محتوا. در این حلقه، مهمترین آیتم تولیدمحتوا می باشد. از اینرو اهمیت سفارش تولید محتوا بیش از پیش برجسته تر می گردد به این دلیل که اگر حتی استراتژی محتوای بی نقص و کاملی تدوین شده باشد اما از طریق تولید محتوای اثربخش و متناسب با نیاز مخاطبان، با قدرت پیاده‌سازی و اجرا نشده باشد عملاً فرایند بازاریابی محتوا ناموفق خواهد ماند و متعاقباً پس از انتشار آن محتوا نیز موفقیتی حاصل نمی گردد.

شناخت اهداف تولید محتوا در زمان سفارش تولید محتوا ضروری می باشد. اهداف اصلی تولید محتوا شامل موارد ذیل می باشد:

 • به منظور ترغیب مخاطبان به تعامل در کاری
 • هدف آموزشی در زمینه‌های کاربردی و تخصصی
 • با نیت سرگرمی و لذت بردن مخاطبان
 • به منظور  آگاه کردن و اطلاع‌رسانی به مخاطبان

متقاضیان معمولاً پارامترهای متنوعی را هنگام سفارش تولید محتوا در نظر می گیرند از جمله:

 • قیمت تولید محتوا مورد سفارش اعم از مباحث تخصصی و غیر تخصصی
 • سابقه و کیفیت تولید محتوای الکترونیکی در شرکت تولید محتوا
 • بی همتا بودن و ناب بودن محتوای تولید شده فارغ از هزینه تولید محتوا
 • منطبق بودن محتوای تولید شده با یکی از روش های تولید محتوا استاندارد
 • خدمات تولید محتوا بموقع و رقابتی و قابل مقایسه با نمونه تولید محتوا مرغوب و تعرفه تولید محتوا معقول

بازاریابی شبکه های اجتماعی

رشد چشمگیر تعداد شبکه های اجتماعی و کشیده شدن مردم به این شبکه های اجتماعی در  سال اخیر، بسیار زیاد بوده است. به گونه ای که کمتر کسی را می بینیم که در یکی از این شبکه های اجتماعی فعالیت دائمی نداشته باشد. همین موضوع سبب شده است که بازاریابی شبکه های اجتماعی از مهم ترین شیوه های بازاریابی دیجیتال باشد. تبلیغ و معرفی برند به مردم از طریق محتوای شبکه های اجتماعی و هدایت ترافیک به وب سایت برند برای جذب کاربرهای دائمی، از اهداف بازاریابی شبکه های اجتماعی است.

اما هر یک از این شبکه های اجتماعی، کاربران و ویژگی های مخصوص به خود را دارد. یعنی برای مثال شما نمی توانید همان گونه که در اینستاگرام به بازاریابی برند خود می پردازید، در توییتر هم موفق باشید. لازمه موفق در بازاریابی شبکه های اجتماعی ، شناخت هریک از این شبکه های اجتماعی و راه و روش استفاده از هر کدام از آنهاست.


 تبلیغات کلیکی یا PPC 

در این روش، با پرداخت هزینه به برخی از سایت های پربازدید، می توانید تبلیغ مربوط به وب سایت خود را در فضای این سایت ها قرار دهید و هر بار که کسی روی تبلیغ شما کلیک کند، باید به منتشر کننده تبلیغ مبلغی رو پرداخت کنید. یکی از رایج ترین انواع تبلیغات کلیکی، گوگل ادوردز (Google Adwords) است.


 بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) 

ایمیل مارکتینگ یکی از مرسوم ترین شیوه بازاریابی اینترنتی می باشد که با طراحی سایت مناسب، صفحه فرود سایت و ارسال مرتب ایمیل به مشتریان می توانید  تعداد مشتریان بالقوه زیاد تری را به صورت مشتری راضی نگه دارید و از اهداف آن میتوان به شناساندن برند به مشتریان، اطلاع رسانی به مشتریان که از جدید ترین محصولات و خدمات با خبر شوند، زمانی که مشتریان وارد سایت شما می شوند و EMAIL خود  را در اختیار شما قرار میدهند در حقیقت علاقه مندی خود را به سایت نشان میدهند و حتی با خارج شدن از سایت با داشتن ایمیل می توانید آنها را به سایت خود برگردانید .

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ نوع دیگری از دیجیتال مارکتینگ است که به وسیله ایمیل انجام می پذیرد. در این نوع مارکتینگ می توان کالا یا خدمات را از طریق ایمیل به مخاطبان مورد نظر معرفی کرد.

یکی از دلایل محبوب شدن ایمیل مارکتینگ، امکان ارزیابی رفتار کاربرانی است که برایشان ایمیل ارسال می شود، در این نوع بازاریابی همه چیز قابل ارزیابی و البته قابل بهبود است. بازگشت سرمایه در ایمیل مارکتینگ بین رسانه های تبلیغاتی دنیا بیشترین مقدار را دارد.

مزایای بازاریابی ایمیلی:

بازاریابی ایمیلی به چند دلیل در بین شرکت ها محبوب شده است:

 • بازاریابی ایمیلی به طور قابل توجهی ارزان تر و سریع تر از پست سنتی است، عمدتا به این دلیل که با ایمیل، بیشتر هزینه ها بر عهده گیرنده است.
 • شرکت ها و سازمان هایی که حجم زیادی از ایمیل ها را ارسال می کنند می توانند از ESP (ارائه دهنده خدمات ایمیل) برای جمع آوری اطلاعات در مورد رفتار گیرندگان استفاده کنند. نتایج به دست آمده از پاسخ های مصرف کننده ها به بازاریابی ایمیلی به کسب و کارها و سازمان ها کمک می کند تا رفتار مصرف کننده را درک کنند و از آن استفاده کنند.
 • بسیاری از افراد حداقل روزی یک بار صندوق ورودی ایمیل خود ار چک می کنند، یا خود ایمیل ارسال می کنند.

معایب بازاریابی ایمیلی:

 • تعداد ایمیل هایی که مصرف کننده ها در طول روز از شرکت های مختلف دریافت می کنند ممکن است زیاد شود و حوصله آن ها را سر برد.
 • شرکت هایی که به استفاده از یک برنامه بازاریابی ایمیلی می پردازند باید اطمینان حاصل کنند که برنامه هایشان قوانین اسپم را نقض نمی کند.


بازاریابی ویروسی

با توسعه social media شبکه های اجتماعی و بهره وری مردم از آنها و افزایش ضروریت رسانه های اجتماعی، تبلیغات به شیوه دهان به دهان و به اشتراک گذاشتن رسانه های اجتماعی به وسیله اشخاص، اهمیت زیادی پیدا کرده است. بهره وری از بازاریابی ویروسی و تولید رسانه های اجتماعی به شکلی که سبب شود اشخاص جامعه بیشتر در مورد آن تبادل نظر کنند و رسانه های اجتماعی شما را به اشتراک بگذارند در حال توسعه است و جز متد های بازاریابی اینترنتی به حساب می ایند.

تبلیغات دهان به دهان با استفاده از تاثیر شبکه ای اینترنت به صورت آنلاین توسعه پیدا می کند و از نظر این که به تعداد زیادی از افراد دسترسی پیدا می کنید بسیار عالی است. از دیدگاه بازاریابی، در فرایند بازاریابی ویروسی افراد تشویق می شوند اطلاعات بازاریابی خوبی را بگیرند و منتقل کنند. اطلاعاتی که بر حسب تصادف یا به صورت برنامه ریزی شده مطلوب شخص هستند.


 بازاریابی چریکی یا پارتیزانی

بازاریابی چریکی یک استراتژی تبلیغاتی است که بر روی تاکتیک های بازاریابی ارزان قیمت غیر متعارف تمرکز می کند که حداکثر نتایج را به ارمغان می آورد.

بهره وری از شیوه های خلاقانه برای معرفی محصول به مشتری، به شیوه ای که توجه او را جلب کند و سبب شود که مشتریان در خصوص برند شما صحبت کنند را بازاریابی چریکی می گویند. بازاریابی چریکی یک استراتژی تبلیغاتی است که بر روی تاکتیک های بازاریابی ارزان قیمت و غیر متعارف تمرکز می کند که حداکثر نتایج را به ارمغان می آورد.

بازاریابی چریکی اغلب برای کسب و کارهای کوچک ایده آل است که نیاز دارند بدون اینکه هزینه های هنگفتی بکنند به یک مخاطب بزرگی برسند. همچنین توسط شرکت های بزرگ در کمپین های مردمی مورد استفاده قرار می گیرد تا کمپین های رسانه های جمعی را تشویق کنند. افراد نیز این سبک بازاریابی را به عنوان راهی برای یافتن شغل یا کار بیشتر مورد استفاده قرار داده اند.

با تکمیل فرم زیر درخواست خود را ثبت نمایید، تا کارشناسان و مشاوران آموزشی ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند. قابل توجه مخاطبان محترم؛ این دوره به مدت محدود با تخفیف ویژه ارائه می‌شود.

مشاوران آموزشی
بازار محتوا

پاسخگوی شما هستند

مهناز رضایینظرات

  پاسخی بگذارید