ورود و ثبت نام

روانشناسی مخاطب بر اساس تیپ های شخصیتی

شناخت مخاطب از دیرباز یکی از دغدغه‌های اصلی کسب و کارهای بزرگ و کوچک بوده و خواهد بود. ما برای شناخت مخاطب به ناچار باید به علم مخاطب شناسی که خود یکی از شاخه های علم روانشناسی است، رجوع کنیم. علم مخاطب شناسی مخاطبان را بر مبنای خصایص و ویژگی‌های رفتاری به چندین تیپ‌ شخصیتی […]

شناخت مخاطب از دیرباز یکی از دغدغه‌های اصلی کسب و کارهای بزرگ و کوچک بوده و خواهد بود. ما برای شناخت مخاطب به ناچار باید به علم مخاطب شناسی که خود یکی از شاخه های علم روانشناسی است، رجوع کنیم. علم مخاطب شناسی مخاطبان را بر مبنای خصایص و ویژگی‌های رفتاری به چندین تیپ‌ شخصیتی تقسیم بندی می‌کند. این مدل دسته بندی‌ها شاید کمترین خطا را داشته باشند، ولی بدیهی است که در کسب و کارهای آنلاین و اینترنتی، تک تک مخاطبان را نمی‌توان بر مبنای این تقسیم‌بندی‌ها، شناسایی و آنالیز کرد و یک پرسشنامه تکمیل شده که در آن به تمام سوالات شما پاسخ داده باشند از آنها دریافت کرد و بر اساس نتایج این ارزیابی با آنها رفتار کرد. ولی با این حال شناخت ویژگی‌های انواع تیپ‌های شخصیتی به شما کمک می‌کند که ارتباط بهتر و تعامل بیشتری با مخاطبان خود برقرار کنید و آنها را بهتر بفهمید. از آنجایی که مبحث شخصیت شناسی بسیار جذاب و در عین حال بسیار پیچیده و مفصل است، در این مطلب سعی شده چکیده معروف‌ترین نظریه های شخصیت شناسی در یک مطلب منسجم و کاربردی و در حد نیاز شما ارائه شود. 

انواع نظریه‌های تیپ شناسی مخاطبان که در این مطلب به آنها خواهیم پرداخت به شرح ذیل هستند:

 • مدل یونگ (۲ تیپ کلی شخصیتی)
 • مدل شلدون یا کرچمر (۳ تیپ کلی شخصیتی)
 • مدل اریک برن (۳ تیپ شخصیتی)
 • مدل Big 5 ( تیپ شخصیتی)
 • مدل  گاستون برژه (۸ تیپ شخصیتی)
 • مدل انیاگرام (۹ تیپ شخصیتی)

مدل یونگ

به اعتقاد یونگ نیروی روانی را می‌توان به دو شکل اساسی تقسیم‌بندی کرد

(برون گرا و درون گرا)

درونگرا

درونگراها محیط‌های آرام را ترجیح می‌دهند ولی متاسفانه بسیاری از مردم این آرام بودن را به پای خجالتی بودن این افراد می‌گذارند. اما این تصور صحیح نیست؛ زیرا درونگراها هم مانند افراد دیگر می‌توانند خجالتی باشند یا نباشند. به عبارت دیگر، خجالتی بودن و درونگرایی دو ویژگی کاملا متفاوت هستند؛ هم درونگرایان و هم برونگرایان می‌توانند خجالتی باشند.

درونگرایی به معنای عدم معاشرت و یا بیزار بودن از روابط اجتماعی نیست. بلکه بسیاری از درونگراها از معاشرت لذت می‌برند، اما تا زمانی که این معاشرت معنادار باشد. تامین انرژی افراد درونگرا درونی است. به همین دلیل زمانی که با دیگران معاشرت می‌کنند انرژی زیادی از دست می‌دهند. و برای اینکه انرژی از دست رفته خود را به دست آورند باید تنها باشند و به قول معروف با خودشان خلوت کنند.

ویژگی‌های خاص درونگرایان

 1. معمولا ترجیح می‌دهند بیشتر شب‌ها، به جای شرکت در یک رویداد اجتماعی، در خانه بمانند.
 2. از فعالیت‌های آرام و انفرادی مانند نوشتن، مطالعه کردن، باغبانی، نقاشی و بازی بیشتر لذت می‌برند.
 3. بهترین کارهای خود را به تنهایی انجام می‌دهند.
 4. از تعاملات غیر ضروری خودداری می‌کنند.

برونگرا

برونگرایان تقریبا دو سوم جمعیت را تشکیل می‌دهند. این افراد انرژی موردنیازشان از بیرون از خودشان تامین می‌کنند. بر خلاف درونگراها که با بودن در جمع دیگران انرژیشان را از دست می‌دهند، برونگراها انرژی خود را از بودن در جمع دیگران به دست می‌آورند. این افراد تمایل به ادامه تجربیات و روابطی دارند که باعث گسترده شدن روابطشان می‌شود.

اگر این افراد مدت زیادی را تنها باشند، بی حوصله و مضطرب می‌شوند.

ویژگی‌های خاص و متداول شخصیت برونگرا

 1. برونگراها در گروه‌های بزرگ راحت شکوفا می‌شوند.
 2. با افراد زیادی دوست هستند و تمایل دارند محافل اجتماعی خود را گسترش دهند.
 3. ترجیح می‌دهند درباره مشکلات صحبت کنند.
 4. علاقه‌ای به تنهایی ندارند.
 5. از مناسبات اجتماعی لذت می‌برند.
 6. خوش‌بین هستند.
 7. ترسی از ریسک کردن ندارند.
 8. هنگام روبرو شدن با چالش انعطاف‌پذیرند.
 9. زمانی که در مرکز توجه دیگران هستند، لذت می‌برند.
 10. تمایل دارند با صدای بلند فکر کنند.
 11. سریع تصمیم می‌گیرند

مدل شلدون یا کرچمر

کرچمر روانشناس آلمانی طبقه بندی ویژه ای را پیشنهاد کرده است.وی بر پایه ساختمان بدنی افراد را به سه گروه یا تیپ تقسیم می­کند.

گروه پیک نیک:

این افراد از لحاظ ساختمان بدنی چاق و کوتاه و از نظر ویژگی­های خلقی بشاش، بذله­گو و اجتماعی می­باشند.

افرادی که دراین طبقه جای می­گیرند دارای صورت پهن،گردن آنها کلفت وکوتاه است و پوست بدنشان تمایل به سرخی دارد. از نظر خلق به همه چیز با نظر خوش بینانه نگاه میکنند و ظاهر و باطن یکسانی دارند؛ زود به دیگران دل میبندند و زود هم از انها دل می­کنند. این افراد، در مجموع،
برون­گرا هستند و در مسائل عقلی ومنطقی زیاد عمق ندارند ؛ از نظر جسمی استعداد چاقی دارند، از نظر منش ادواری هستند، یعنی خلق آنها به طور متناوب تغییر میکند واز نظر بیماری، آمادگی ابتلا به سایکوزمانیک-دپرسیو را دارند.

 

گروه آتلتیک:

این طبقه از انسانها،از نظر جسم، استخوان­بند بسیار محکم و عضلات بسیار نیرومند دارند، سینه آنها پهن و قد آنهانسبتا بلند است؛ از نظر خلق، به فعالیت­های بدنی، ورزش کوه نوردی، شرکت در مسابقات ورزشی و مخصوصا موفقیت در آنها علاقه زیادی دارند. این افراد از خطر نمی­ترسند، پرخاشگر، زورگو و ریاست طلب هستند ؛ بر خلاف تیپ لپتوزوم، در مقابل مسائل مختلف حساسیت زیادی نشان نمی­دهند، کمتر شوخی می­کنند و سعی می­کنند بیشتر جدی باشند، آمادگی مبتلا شدن به بیماری صرع را دارند.

گروه آستنتیک:

این گروه افراد اندامی دراز و باریک دارند.رشد بدنشان، بر خلاف پیک نیک، عمودی است. قفسه سینه آنها باریک و مسطح است. استخوانهای آنها برجسته، دنده ها از زیر پوست نمایان، شکم فرو رفته، صورت لاغر و دست و پایشان دراز است، از نظر خلق، دیر جوش، گوشه گیر وخیالباف هستند، کنایه امیز و نیشدار سخن می­گویند، به عالم خارج کمتر توجه می­کنند، بیشتر در خود فرو میروند و به درون گرایی تمایل دارند. این افرادخیلی دیر با دیگران دوست می­شوند و درعوض هم خیلی دیر هم دوستی ها را به هم میزنند ؛ افرادکینه توز و بد بینی هستند، از نظر فعالیت­های علمی نیروی قوی وادراکی عمیق دارند، بیش از اندازه حساس اند و آمادگی مبتلا شدن به اسکیزوفرنی را دارند (شاملو،۱۳۸۲).

در نتیجه پژوهش های روان شناسان اشکار شد که بیشتر مردمان را نمی­توان در هیچ یک از این طبقات سه گانه جای داد. یعنی،ویژگی های بدنی مورد ادعای کرچمر با خصوصیات خلقی افراد به طور کامل تطبیق نمی­کرد. اما طبقه بندی او، گرچه پایه استوار علمی نداشت، زمینه ساز طبقه بندی های دیگر شد.

مدل اریک برن

آشنایی با سه حالت شخصیتی اصلی، یعنی بالغ، والد و کودک . این سه‌گانه‌ی شخصیتی را می‌توان قلبِ تحلیل رفتار متقابل دانست.

اریک برن در مدل شخصیتی خود، فرض را بر این می‌گذارد که ما انسان‌ها، در هر لحظه، در یکی از سه حالتِ بالغ (Adult)، والد (Parent) یا کودک (Child) هستیم. اصطلاحی که اریک برن برای وضعیت شخصیتی یا حالت شخصیتی به‌کار می‌برد، Ego-state است که گاهی در فارسی به حالات نفسانی هم ترجمه می‌شود.

معمولاً این سه حالت را با سه دایره روی هم نشان می‌دهند و داخل هر کدام، یکی از سه حرف P و A و C را می‌نویسند:

حالت من کودک:

کودک به هنگام به دنیا آمدن، احساس های درونی و نیازهایی دارد که منجر به رفتارهایی در وی می شود . مثلا با گرسنه بودن، می گرید و با تامین بودن ، می خندد…. و این حالت در کودکی پایان نمی پذیرد و تا بزرگسالی در افراد مختلف به انحاء مختلفی ادامه می یابد. این بخش شخصیت بدون هیچ تدبر ، فکر یا بررسی جوانب ، فقط با احساسات و لذات سرو کار دارد . پیوسته به دنبال لذت جویی و دفع درد و رنج است.

سه خاصیت کلی ” حالت من کودک ”  عبارت است از :

۱- هرگز از لذت جویی سیر نمی شود.

۲- آینده را نمی بیند.

۳- خواسته اش را به تاخیر نمی اندازد.

احساسات منفی ، خلاقیت ، کنجکاوی ، علاقه به دانستن ، اصرار به تجربه کردن و احساس کردن از جمله خصوصیات حالت من هستند. این بخش از شخصیت فرد را وا می دارد که هر چیزی را شخصا خودش تجربه کند . اصلا خویشتن دار نیست و به عواقب احتمالی رفتارش توجهی ندارد. تمایلی به رعایت قیود اجتماعی ، عرف ، مذهب ، قانون ، تعقل و… ندارد.

حالت من والد:

در سالهای اولیه کودکی ( مخصوصا ۳ سال اول ) ، باید و نباید های زیادی از طرف والدین به کودکان تحمیل شده یا یاد داده می شود. این مجموعه عظیم از وقایع خارجی و تحمیلی غیر قابل سئوال در حالت من والد ثبت می گردد. و در آینده بخشی از شخصیت فرد را تشکیل می دهد. این بخش شخصیت ، مسئول خشک و متعصب کارهای انضباطی فرد ، قانون مداری ، باید ها و نبایدها در افراد مختلف است. وقتی فردی بدون توجه به احساسات و عواطف ، یا بدون توجه به تعقل و منطق به امری مبادرت می کند و یا صحبت می کند و یا دیگران را مجبور به انجام چنین اموری می نماید از این بخش شخصیت خود استفاده میکند. همانطور که بعدا خواهیم گفت، ۳ بخش شخصیت در هر فرد وجود دارد ولی مقدار اثر گذاری آنها از فردی به فرد دیگر فرق می کند. همچنین حاکمیت شخصیت در هر فرد ممکن است به عهده یکی از این اجزاء باشد که هر کدام طبیعتا حکومت های متفاوتی را بنا خواهند گذاشت. پس شخصیت افراد متفاوت خواهد شد. شاید شما کسانی را دیده باشید که برای آنها زندگی کار است و کار است و کار و یا کسانی را دیده باشید که بسیار سخت گیر و منضبط هستند، به مانند یک نیروی نظامی مقید به ترتیب و توالی خاصی هستند و هیچ انعطافی را در زندگی نمی پذیرند. این افراد باید سر ساعت خاصی بیدار شوند یا به رختخواب بروند و استثنائی بر این امر قائل نیستند، اضافه کاری و غرق شدن در کارهای جدی چنان است که تفریح و سرگرمی خانواده ، دوستان و فرزندان شان بی اهمیت جلوه می کنند، جلسات متعدد دارند، قرارهای متعدد دارند، در شیوه تربیتی سخت و خشک و متعصب عمل می کنند، دیدن خنده آنها مانند خورشید گرفتگی هر چند سال یکبار در یک زمان کوتاه اتفاق می افتد و البته آنها هم روی نظم معین خودش که می توانید رصد کنید. ( فراموش نکنید شخصیتی نداریم که فقط همین یک جزء را داشته باشد ولی شخصیت های زیادی در فرهنگ و جامعه ما هستند که این بخش بر سایر بخشهای شخصیت غلبه داشته و آنها را زیر حکومت خود دارد)

حالت من بالغ:

این بخش شخصیت مخ شخصیت است. در واقع مجموعه ای از احساسات ، نگرشها و طرح های رفتاری خود مختار و مستقل است که فرد را با واقعیت های موجود تطبیق و هماهنگی می دهد. این بخش شخصیت است که :تجزیه و تحلیل می کند، آینده نگری می کند، میان احساسات و تعقل فرد تعادل برقرار می کند، احتمالاتی را که برای حل و فصل موثر دنیای خارج ضروری هست، محاسبه می کند، فعالیت های دو بخش قبلی ( کودک و والد ) را تنظیم می کند و واسطه عینی شدن میان آنهاست.

 در واقع شخصیت کامل انسانی، شخصیتی است که ۳ بخش فوق ( کودک – والد – بالغ ) توام به صورت متعادل در آن حضور داشته باشد. لیکن رئیس بخش بالغ باشد و با روشنفکری در جای خود به کودک و در جای خود به والد اهمیت دهد. و شخصیت را با تجزیه وتحلیل متعادل نگه دارد.

مدل Big 5

نظریه پنج عاملی شخصیت یا Big-5 بر این فرض بنا شده که تفاوت میان انسان‌ها را می‌توان بر اساس تفاوت در پنج دسته از ویژگی‌ها توصیف کرد.

برون گرایی: این بعد به راحت بودن فرد در روابط دلالت دارد. افراد برون گرا اجتماعی، خوش مشرب و قاطع اند. در مقابل افراد درون گرا خود دار ، کم حرف، کم رو و محتاط اند.

سازگاری: این بعد به احترام به دیگران دلالت دارد. افراد سازگار دارای روحیه همکاری، صمیمی و قابل اعتماد اند. افراد ناسازگار سرد، رقابتی و ستیزه جو هستند.

وظیفه شناسی و باوجدانی: این بعد به قابل اعتماد بودن فرد دلالت دارد. افراد با وجدان مسئولیت پذیر، پایدار، ساختار یافته و قابل اطمینان اند. افراد کم وجدان تر یعنی کسانی که در این بعد نمره پایینی می گیرند غیر ساختارمند و پریشان احوال اند.

روان رنجوری – ثبات احساسی: این بعد به توانایی فرد در تحمل محرک های استرس و عوامل تنشزا اشاره دارد. افراد دارای ثبات احساسی ایمن، دارای اعتماد به نفس، استوار و آرام اند. آن طرف طیف ثبات احساسی، عصبی بودن و روان رنجوری است و افرادی که در این طیف قرار دارند، عصبانی، نامطمئن ، افسرده و مضطرب اند.

گشودگی و استقبال از تجربه: این بعد به علاقه و شیفتگی فرد به پدیده ها و تجربیات جدید دلالت دارد. چنین افرادی، خلاق، کنجکاو و حساس اند. افرادی که در آن طرف طیف قرار می گیرند پیرو سنت بوده، در شرایط آشنا راحت ترند. این مدل و مدل های مشابه در زمینه شخصیت این امکان را به ما می دهد که در فرایند خودشناسی دقیتر عمل کنیم و با هدف شناخت ویژگی های مشخصی در خود در این مسیر گام برداریم. تحقیقات زیادی بر اساس مدل پنج بعدی روی گروه های شغلی مختلفی همچون مدیران، فروشندگان، وکلا ، کارگران ماهر و نیمه ماهر، حسابداران، معماران و مهندسان انجام شده که بیانگر ارتباط مهم بین این ابعاد شخصیتی و عملکرد شغلی است. به عنوان مثال در برخی گروه های شغلی مثل مدیران و فروشندگان که نیاز به تعامل اجتماعی دارد، برون گرایی و در حرفه های آموزشی و تحقیقاتی، گشودگی به تجربه، پیش بینی کننده خوبی برای عملکرد است. بنابراین تفکر پیرامون در مورد خود با مدنظر قرار دادن ابعاد این مدل می تواند بسیار سودمند باشد.

مدل  گاستون برژه

این طبقه بندی در رابطه با شخصیت شناسی مفید است:

فرد عصبی : شخصیت عصبی تست گاستون برژه دارای خلق و خو و روحیه‌ای طوفانی است. به سرعت هیجانات خود را نسبت به آنچه در محیط اتفاق می افتد نشان می دهد. گاهی سرعت عصبانی شدن در او آنقدر زیاد است که خود فرد نیز پس از بروز آن پشیمان می شود و ابزار ندامت دارد.

دوست دارد جلب توجه کند. به همین علت ممکن است آنچه بر خلاف عرف است را از خود بروز دهد. هنگام کار کردن معمولاً از یک رویه مشخص پیروی نمی‌کند و به شکل نامنظمی کار می‌کند، و آنچه را که دوست دارد انجام می‌دهد. دلیل انجام دادن کارها توسط او دوست داشتن و یا نداشتن آن است و از نظر منطقی ممکن است توجیهی برای کارهایش وجود نداشته باشد.

کسی که شخصیت عصبی دارد اگر گرفتار روزمرگی شود و یا در یک موقعیت ناخوشایند قرار بگیرد، باید نیرویی بیرونی او را وادار به تغییر وضعیت بکند و کنترل آنها به اصطلاح بیرونی است.

در مسائل عاطفی ناپایدار است. خیلی زود جذب چیزی شده و به همان سرعت بی تفاوت می‌شود. به همین علت ممکن است توجیه خاصی برای اعمال خود نداشته باشد. ارزش حاکم بر این گروه، تنوع طلبی است..

فرد احساساتی : شخصیت احساساتی اهداف بلند بالایی را برای خود در نظر میگیرد اما اهدافش معمولاً در همان مرحله الهام باقی می‌ماند. زیرا نسبت به انجام امور و عملیاتی کردن افکار خود دچار تعلل می‌شود. تیپ احساساتی گرایش به اندیشیدن و درونگرایی دارد. غالبا از خود ناراضی است. شخصیت احساساتی به دلیل درونگرا بودن به خجالتی بودن معروف می‌شود. تیپ احساساتی آسیب پذیر است. دوست دارد در گذشته به سر برد. به سختی با دیگران ارتباط برقرار می‌کند، و به آسانی دچار مردم گریزی می‌شود. ارزش حاکم بر این گروه، خلوص و صمیمیت است

فرد تندخو : شخصیت تندخو سخاوتمند، صمیمی، سرشار از حیات نیرو و احساس است. این شخصیت خوش بین است. معمولاْ حد و مرزهای بین خود و دیگران را به خوبی درک نمی‌کند. شخصیت تندخو برای مقابله با افراد به صورت فعالیتی و هجانی شدید، عمل میکند. علاقه‌مند به سیاست است و دوستدار مردم می‌باشد. برای انجام کارها پیش قدم می‌شود و معتقد به پیشرفت است. قابلیت‌ها و هیجاناتی که از خود بروز می‌دهد رعد آسا و سرشار از عوامل محرک است. بیشتر به عنوان تعلیم دهنده‌ای سخت‌گیر مطرح است و ارزش حاکم بر او عمل کردن است

فرد پرشور : شخصیت پرشور به راحتی می تواند به اهداف از پیش تعیین شده دست یابد و حتی در این راه فشار زیادی بر خود وارد می کند. شخص پرشور معمولاً یک هدف را نشانه می‌گیرد و به سوی آن حرکت میکند. در بین شخصیت‌های دیگر شخصیت او غالب است و برای فرماندهی گروه بسیار مناسب است. خدمتگزار و شرافتمند است، جامعه را دوست دارد، مخاطب خوبی است. برای خانواده و مذهب احترام زیادی قائل است. دارای احساس عمیقی از بزرگ منشی است و می‌تواند نیازهای جسمی خویش را کاهش دهد (این کاهش، گاهی تا مرحله ریاضت هم پیش می رود)، ارزش حاکم بر شخصیت پرشور تست گاستون برژه ، تکمیل کاری است که بر عهده‌اش گذاشته شده است

فرد دموی : برونگرا است. این تیپ شخصیتی می‌داند چگونه نگاهی دقیق به مسائل داشته باشد. او دارای ذهنی کاملاً عملی است. زیرا هر آنچه را به ذهنش برسد به صورت فعال به عمل در می‌آورد. ممکن است فردی بدبین باشد. شخصیت دموی می داند چگونه از دیگران استفاده کند. دیپلمات خوبی است. فردی آزادمنش است و سیاست را به خوبی تحمل می کند. برای سیستم‌های بزرگ، ارزش ناچیزی قائل است. شخصیت دموی گاستون برژه به دلیل اینکه عملگرا است، بیشتر به تجربه اهمیت می‌دهد. موقعیت سنج است و ارزش حاکم بر این شخصیت موفقیت‌های اجتماعی است.

فرد خونسرد : فردی منظم است که به اصول و ارزشها احترام می‌گذارد و می‌توان به او اعتقاد داشت. باوقار و متین است. خلقی یکسان، یکدست و معمولا ثابت دارد. صبور، جدی، و عاری از هرگونه انگیزش های عاطفی است. ارزش حاکم بر این گروه قانون است.

فرد بی شکل: فردی آشتی پذیر و در دسترس است که عضو گروه خاصی نیست. چون واکنش خاصی نسبت محیط نشان نمی‌دهد. به خاطر بی تفاوتی‌اش در زمان بحران کمک کننده است. در مجموع قضاوتی که دیگران درباره اش میکنند این است که اخلاق خوبی دارد. نسبت به مسائل پیرامون خود بی توجه است و ممکن است وقت شناس نباشد. نسبت به گذشته، و همچنین آینده بی‌تفاوت است. غالباً دارای استعدادهای هنری (بالاخص در تئاتر) است. ارزش حاکم بر او، تفریح و لذت بردن است

فرد بی احساس : بسیار درونگرا است. گارد دفاعی بسته‌ای در مقابل احساسات و هیجانات دارد و این حالت بسته به‌نظر بقیه افراد اسرارآمیز و غیرمنطقی جلوه می‌کند. شخصیت بی احساس زندگی درونی پویا و پرهیجانی ندارد. حالت گرفته‌ای دارد و به ندرت می خندد. شخصیت بی احساس برده عادت‌های خویش است و معمولا محافظه کار است. شخص بی احساس در صمیمیت خود جدی و پابرجا است. آشتی پذیری در شخص بی احساس ناچیز است. کمتر از دیگران حرف می زند و تنهایی را دوست دارد. اگرچه نسبت به زندگی اجتماعی بی تفاوت هستند ولی در عین حال، فردی شرافتمند است. ارزش حاکم بر این گروه، راحتی است.

مدل انیاگرام

یکی از مدل ها شناخته شده و کاربردی، مدل انیاگرام است (اینه گرام، اناگرام، ایناگرام و .. هم گفته می شود.) در این مدل شخصیت شناسی، ۹ تیپ شخصیتی معرفی می شود

عالی طلب،منظم، عصبانی:

افرادی که در این گروه هستند، همواره به دنبال کمال هستند و معمولاً از نتایج کارشان راضی نیستند. این افراد به دنبال استانداردهای بالا هستند. جنبه دیگر بارز در این افراد، مقرراتی بودن آنهاست. آنها بایدها و نبایدهای زیادی دارند و خیلی اوقات دوست دارند قدرت متعلق به آنها باشد.

اینها افرادی منظم، وظیفه شناس، ثابت قدم و واقع گرا هستند،

یاری رسان و مهرطلب، امدادرسان، دلخور:

این تیپ افرادی هستند که همواره به فکر کمک به دیگران هستند و تمام تلاش خودشان را می کنند تا به دیگران کمک کنند و انها راه خوشحال کنند و معمولاً بخاطر دیگران از خواسته های خودشان می گذرند. این افراد به یاری و کمک دیگران هم نیاز دارند.

این افراد رفتاری دوستانه و صادقانه دارند و سخاوتمند و فداکار هستند.

شهرت طلب، بازیگر، حسود

تیپ سه افرادی هستند جاه طلب، جذاب، شایسته و پرانرژی. اعتماد به نفس این گروه بالاست و مدام مایل است تصویر خودش در دید دیگران را بهبود بدهد و لذا مدام از کارها و رفتارهای خودش صحبت می کند. اینها تلاش می کنند تا بهترین جایگاه و مقام را داشته باشند.

هنرطلب، هنرمند، افسرده:

افرادی احساسی و زودرنج هستند، افرادی هستند خلاق و دارای ایده. معمولاً کم حرف هستند و از کارهای یکنواخت و خسته کننده فراری هستند. این تیپ حساس ترین تیپ در بین تیپ های شخصیتی انیاگرام است.

دانش طلب، محقق، منزوی

افرادی هستند درونگرا و افرادی هستند مستقل، خلاق و مبتکر. این افراد دید خوبی نسبت به اطراف خودشان دارند و اهل فکر و تدبر هستند. یکی از ویژگی های آنها کتاب خوان بودن و اهل مطالعه بودن است.

عدالت طلب، منصف و مردد

اینها افرادی هستند که خیلی راحت اعتماد نمی کنند و به هر چیزی شک دارند، استرس زیادی دارند و همواره منتظر خبرهای بد هستند، از دید آنها همه مجرم هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.از دروغ متنفر هستند و سعی می کنند با هر ابزاری به افکار دیگران پی ببرند.

تنوع طلب، شوخ طبع، بی ثبات

افرادی خوش مشرب و شوخ هستند و هرگز محدودیتی را بر نمی تابند. ایده پرداز هستند و عاشق تفریح، سفر، غذا ، ماشین و … آنها پیوسته در حال برنامه ریزی برای آینده هستند و در هر فعالیی به شادی و تفریح هم فکر می کنند.

قدرت طلب، رهبر، خشمگین

افرادی رک هستند و ابایی از گفتن نظرشان ندارند، اینها خیلی ساده در دیگران ترس ایجاد می کنند و راحت ایرادهای دیگران را به آنها می گویند. می خواهند همه چیز را کنترل کنند و باید همه به حرف های آنها اعتماد کنند. سریع وارد عمل می شوند و نقاط قوت و ضعف را به خوبی شناسایی می کنند.برای آن ها مهم نیست دیگران چه فکری در موردشان می کنند.

صلح طلب، میانجی، تنبل

با همه چیز موافق هستند و به ساز همه می رقصند. معمولاً هیچ تیپی با او به مشکل نمی خورد. جرب زبان هستند و بعضاً آب زیر کاه. تصمیم گیری برای این افراد سخت است و معمولاً تمام راه حل های برایش خوب است

با تکمیل فرم زیر درخواست خود را ثبت نمایید، تا کارشناسان و مشاوران آموزشی ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند. قابل توجه مخاطبان محترم؛ این دوره به مدت محدود با تخفیف ویژه ارائه می‌شود.

مشاوران آموزشی
بازار محتوا

پاسخگوی شما هستند

مهناز رضایینظرات

  پاسخی بگذارید